Turbo Air, TATG-48, Griddle, Gas, Countertop
Ignite culinary passion with the Turbo Air TATG-48 Gas Countertop Griddle. This high-quality griddle is a must-have for any commercial restaurant. With its stainless steel front and side, built-in splash guard, and 1″ thick highly polished steel griddle plate, this griddle is built to withstand the demands of a busy kitchen. The griddle features four aluminized U-shaped burners and thermostat controls for every 12″, allowing for precise temperature control and even heat distribution. The 3″ wide front grease trough and removable grease pan make cleaning a breeze, while the bullnose stainless steel front extension adds a touch of elegance. With 2″ stainless steel standard legs and a regulator included, this griddle is ready to be put to work. With a total of 88,000 BTU, this CSA and CSA-Sanitation certified griddle is sure to impress. Upgrade your kitchen with the Turbo Air TATG-48 Gas Countertop Griddle.
- Radiance Griddle
- countertop
- gas
- 48″W x 30″D
Additional information
| Area | 48"W x 30"D |
|---|---|
| BTU | 88000 BTU |
| Depth | 30 |
| Design | countertop |
| Material | stainless steel, steel |
| Number of Burners | 4 burners |
| Power Type | gas |
| Product Type | griddle |
| Safety and Compliance | CSA, CSA-Sanitation |
| Temperature Control | thermostatic |
| Thickness | 1" |
| Width | 3", 48" |
| Vendor Name | Turbo Air |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 90808 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 48 cm |
| Item Depth | 30 cm |
| Item Weight | 442 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Griddle, Gas, Countertop |
| Specsheet | View Specsheet |



